Festival Kefír ve spolupráci s Palácem Akropolis uvádí

THE VEGETABLE ORCHESTRA (At)

The Vegetable Orchestra – když hudba i chutná

Housle z pórku, píšťalka z mrkve a nebo bicí vyrobené z dýně. To jsou fantastické hudební nástroje, které patří do arzenálu The Vegetable Orchestra, prvního souboru který hraje na zeleninu. Vídeňský ansámbl se vrátí do Čech a tentokrát nabídne i možnost připravit si neobvyklé zeleninové instrumenty na workshopu Music Class.

Koncert se může stát i gurmánským zážitkem. Přinejmenším když se na pódium postaví rakouský The Vegetable Orchestra, první hudební těleso, které místo běžných hudebních nástrojů hraje na instrumenty jako jsou píšťala z mrkve, bonga z celeru či housle z pórku. Jsou vyrobené výhradně z čerstvé zeleniny, po skončení produkce orchestru se navíc servíruje výborná zeleninová polévka, kterou jejich kuchař připraví během koncertu.

The Vegetable Orchestra vypadá na první pohled jen jako recesistická sešlost. Nicméně stovky koncertů, které hudebníci odehráli po celém světě dokazují, že jde více než jen o pouhou hudební kuriozitu. Ostatně orchestr vydal i tři regulérní dlouhohrající desky a dočkal se i zremixování svých skladeb od hvězd klubové scény. Největší síla orchestru však pochopitelně tkví v koncertech, na nichž nenásilně učí publikum vnímat hudbu zcela novým způsobem. Třeba tím, že dokazují, že uchu lahodící zvuky se mohou skrývat ve věcech, kde by je nikdo nehledal. Na živo si kromě vlastních kompozic rádi vystřihnout například i slavný Pochod Radeckého nebo klasiku Radioaktivitat od Kraftwerk. Všechno pochopitelně jen s pomocí svých neobvyklých zeleninových nástrojů.

Hudebně-kulinářský orchestr vznikl v roce 1998 a sešlo se v něm jedenáct umělců nejrůznějších oborů od hudebníků, básníků, malířů, designérů až k architektům. Spojovala je touha dělat něco neobvyklého, něco co by překročilo hranice zavedených uměleckých žánrů. Každý koncert Zeleninového orchestru je unikátní, uměleckými díly už jsou samotné zeleninové nástroje, jejichž výroba obvykle zabere až šest hodin.

Nástroje ze zeleniny bude mít tentokrát šanci vyrobit si pod vedením kapely i pár desítek zájemců workshopu série Music Class. Přijďte si pod vedením skupiny The Vegetable Orchestra vyrobit bonga z dýně, trubku z papriky nebo kastaněty z lilku. Workshop bude trvat 2 hodiny a uskuteční se po koncertu této skupiny. Je otevřen pouze pro 20 účastníků a soutěž běží na Facebooku festivalu Kefír. Workshop bude veden v angličtině s českým překladem. Pozor, vzhledem k práci s ostrými nástroji a nářadím není workshop vhodný pro děti do 12ti let, pouze pod dohledem dospělé osoby!

PARŤÁCI FESTIVALU

Bez parťáků by to nešlo, takže jim všem moc děkujeme a smekáme číro!

Generální parťák

Česká spořitelna

Parťáci

HP Mlékárna Kunín Boom Tisk

Mediální parťáci

Rádio 1